قالب وردپرس

چگونه می توان کد اختصاصی اشخاص خارجی را دریافت و در سامانه صورت معاملات فصلی درج نمود؟

یکی از مشکلاتی که اکثر مودیان مالیاتی هنگام ارسال صورت معاملات فصلی با آن مواجه هستند، نحوه دریافت شماره اختصاصی اشخاص خارجی هنگام وارد نمودن اطلاعات واردات و صادرات می باشد. برای این منظور باید اقدامات زیر را انجام دهید:

۱) هنگامی که می خواهید در سامانه صورت معاملات فصلی، اطلاعات مربوط به واردات را تکمیل نمایید، کد اختصاصی فروشنده از فیلدهای اجباری این بخش می باشد. بدین منظور می توانید از کد فروشنده یا شناسه فروشنده (فیدا کد) ای که هنگام ثبت سفارش در سایت رسمی وزارت صنعت ، معدن و تجارت به نشانی www.sabtaresh.tpo.ir دریافت نموده اید، استفاده نمایید. راهنمای ثبت شناسه فروشندگان خارجی در سایت مذکور در این لینک موجود می باشد.

۲) هنگامی که می خواهید در سامانه صورت معاملات فصلی، اطلاعات مربوط به صادرات را تکمیل نمایید، کد اختصاصی خریدار از ابتدای سال ۱۳۹۶ از فیلدهای اجباری و سپس اختیاری این بخش می باشد. بدین منظور می توانید کدفراگیر خریدار را از سایت www.irsherkat.ssaa.ir قسمت درخواست کد فراگیر دریافت نمایید. برای وارد شدن به لینک ثبت نام کد فراگیر اینجا کلیک کنید.

در سایت سازمان امور مالیاتی کشور نیز در بخش استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی حقیقی امکان دریافت کد فراگیر برای اشخاص حقیقی و در بخش استعلام و اخذ کد فراگیر ویژه شرکتهای خارجی امکان دریافت کد فراگیر برای اشخاص حقوقی وجود دارد. توجه نمایید کدفراگیر دریافتی از سایت سازمان امور مالیاتی مربوط به مودیان مالیاتی خارجی حقیقی یا حقوقی می باشد و هنگام ثبت نام، سوالاتی در خصوص حوزه مالیاتی و اطلاعات مالیاتی اشخاص خارجی پرسیده می شود و اگر طرف معامله خارجی مودی سازمان امور مالیاتی نباشد و در واقع در ایران فعالیت نداشته باشد، نمی توان از این کد به عنوان کد اختصاصی اشخاص خارجی در سامانه صورت معاملات فصلی استفاده نمود.

این متن در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ ویرایش و اطلاعات آن مطابق سامانه جدید معاملات فصلی به روز شده است

73 Comments

 1. یلدا عظیمی گفت:

  با سلام.
  در صورتی که واردات فصول گذشته را به دلیل نداشتن کد اختصاصی در معاملات فصلی رد نکنیم جهت اصلاح آن چه باید کرد ؟
  با تشکر

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام
   با توجه به اینکه در قسمت ویرایش صورت معاملات فصلی، امکان ایجاد رکورد جدید برای گزارشات ثبت نهایی شده فصول گذشته وجود ندارد و فقط معاملاتی که قبلا در آن گزارش ثبت شده اند را می توان ویرایش یا حذف نمود، شما باید در ابتدا اقدام به ایجاد گزارشی جدید نمایید و سپس رکورد مربوط به وارداتتان را در آن گزارش ایجاد و ثبت نمایید و در نهایت گزارش ایجادی خود را ثبت نهایی کنید. برای مثال اگر وارداتی که ثبت نشده مربوط به فصل زمستان سال ۱۳۹۴ می باشد ، باید گزارش جدیدی تحت همین عنوان ایجاد نموده و اطلاعات واردات را در این گزارش ثبت نمایید ؛ در نهایت در لیست گزارشات شما ۲ گزارش تحت عنوان زمستان ۱۳۹۴ موجود می باشد که یکی حاوی اطلاعات قبلی نهایی شده و دیگری حاوی وارداتی است که جدیدا ثبت نموده اید می باشد.
   قابل ذکر است مواردی ازین قبیل که مربوط به فصول گذشته می باشند و پس از مهلت قانونی ، در صورت معاملات فصلی ثبت می گردند، در هنگام رسیدگی ماده ۱۶۹ ق .م .م مشمول جریمه می شوند.

 2. یلدا عظیمی گفت:

  ممنون از پاسخ جامع شما. لطفا در خصوص جریمه و میزان آن نیز تو ضیحاتی دهید.

  • نگین مهدوی گفت:

   در متن ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م و در قسمت جرائم ذکر شده که عدم ارائه معاملات ، مشمول جريمه‌اي معادل يک درصد (۱%) معامله ای است که در گزارشات ارائه نشده است اما صحبتی در خصوص جریمه تاخیر در ثبت صورت معاملات نشده است.

 3. منصور گفت:

  با سلام
  در مناطق آزاد هنگام واردات ثبت وسفارشی برای کالاها انجام نمی شود و در نتیجه شناسه جهت ثبت وجود ندارد لطفا راهنمایی بفرمایید در این موارد چگونه می توان گزارش فصلی را ارسال نمود.

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام
   همانطور که در بند ۱ همین مطلب ذکر شد شما می توانید با وارد شدن در سایت http://www.tax.gov.ir در قسمت استعلام و ثبت کد فراگیر اتباع خارجی ، کد فراگیر را دریافت و در معاملات ثبتی خود ثبت نمایید.
   در حقیقت برای دریافت کد اختصاصی اشخاص خارجی در هنگام واردات کالا و خدمات ۲ روش وجود دارد : ۱- دریافت شناسه از سایت صنعت و معدن در هنگام ثبت سفارش ۲ – دریافت کدفراگیر از سایت سازمان امور مالیاتی

 4. مرتضی گفت:

  با سلام اگه کد اختصاصی درج نشود مربوط به صادرات اصلا ثبتی اتفاق نمی افتد.

 5. محمد حسن ضیائی گفت:

  با سلام،

  با توجه به اینکه خرید از یک شرکت خارجی انجام شده در زمان ثبت نام در سایت سازمان امور مالیاتی نیاز به اطلاعاتی از قبیل شماره واحد و کلاسه واحد مالیاتی و … میباشد که اینگونه اطلاعات مربوط به شرکت هایی است که داخل ایران ثبت شده اند؛ لذا خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر فراوان

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام
   شما می توانید هنگام اخذ کد فراگیر، اطلاعات شرکت خارجی را بنویسید و با هماهنگی کامل با ممیز مالیاتی خود در قسمت اطلاعات امور مالیاتی ، اطلاعات مربوط به شرکت خود را وارد نمایید و کدفراگیر را اخذ نمایید.

 6. منصور گفت:

  خانم مهدوی با سلام و تشکر از پاسخی که ارایه فرمودید.
  در خصوص کد اختصاصی اشخاص خارجی همان گونه که در سامانه امور مالیاتی اخطار داده است ، این سامانه فقط برای مودیان مالیاتی می باشد در حالی که اشخاص خارجی که در ایران فعالیتی ندارند و یا نمایندگی ندارند و صرفا فقط فروشنده کالا می باشند مودی بحساب نمی آیند . ومشکل ما در مناطق آزاد این می باشد که اینجانب بارها به اداره امور مالیاتی مراجعه نموده ام و حتی با سامانه تماس گرفتم ولی متاسفانه پاسخی برای این مورد خاص نداشتند.

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام
   طی تماسی که در خصوص سوال شما با سازمان امور مالیاتی داشتم ایشان بیان کردند که در خصوص مواردی که به مناطق آزاد وارد شده است در سامانه قسمت مشخصی وجود ندارد و برای اخذ کدفراگیر می توانید با هماهنگی ممیز مالیاتی خود ، اطلاعات شرکت خارجی همراه با اطلاعات مالیاتی شرکت خود را وارد نمایید و کد اختصاصی را دریافت نمایید . در خصوص اخطاری هم که سازمان امور مالیاتی در سامانه داده است فرمودند که اگر با هماهنگی ممیز خود انجام دهید مشکلی پیش نخواهد آمد .
   در هر صورت به نظر می رسد ثبت صورت معاملات به این روش بهتر از ثبت نکردن آن باشد.

   موفق و موید باشید

 7. محسن گفت:

  با سلام
  در هتل ها صورت حساب مهمان های خارجی به دلیل این که کد ملی یا همان کد اختصاصی ندارند به چه صورت باید ثبت گردد؟

 8. فراهانی گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  ما در سال گذشته وارداتی را داشتیم که اسناد ترخیص نیمی در فصل پاییز و نیمی دیگر در فصل زمستان صادر شده است، در واقع پروسه ترخیص بین فصل پاییز و زمستان بود مکانیزم ثبت خرید به چه شکل خواهد بود.
  با تشکر

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام
   ملاک ثبت در صورت معاملات فصلی تاریخ برگ سبزها و سایر هزینه های واردات می باشد. بدین صورت که هر فاکتور یا برگ سبزی که تاریخش مربوط به فصل پاییز باشد در فصل پاییز و هر فاکتور یا برگ سبزی که مربوط به زمستان باشد در فصل زمستان باید ارسال گردد.
   ضمنا بنا بر بخشنامه موارد عدم شمول دستورالعمل ماده ۱۶۹ نیازی به ثبت حقوق گمرکی در گزارش خرید و فروش فصلی نمی باشد.

 9. توفیقی گفت:

  سلام خسته نباشید من الان که میخوام معاملات فصلی سال ۹۵ رو اصلاح کنم برای صادراتم نیز کد اختصاصی شخص خارجی رو میخواد در حالی که قبلا نمی خواست این کد رو چه طور بگیرم چون تو سایت صنعت و معدن فقط برای فروشندگان خارجی کد میده نه خریداران خارجی

  • نگین مهدوی گفت:

   سلام و پوزش بابت تاخیر در پاسخگویی
   شما می توانید با وارد شدن به سایت http://www.irsherkat.ssaa.ir و مراجعه به قسمت درخواست کد فراگیر، اطلاعات مربوط به خریدار (اعم از شخص حقیقی یا حقوقی) را وارد نمایید و کد اختصاصی اشخاص خارجی برای صادرات را دریافت نمایید.
   لینک ثبت نام

 10. سروش گفت:

  با سلام
  اگر مشتری صادر کننده خدمات به باشد، فیدا کد را چگونه باید دریافت کنیم؟(یا اگر شرکت ارائه دهنده خدمات باشد، چگونه باید فیدا کد دریافت کنیم. )
  باتشکر

  • نگین مهدوی گفت:

   در قسمت گزارش صادرات ، از منوی نوع فروش ، فروش به اشخاص خارجی بدون اظهارنامه گمرکی را انتخاب نمایید. همانطور که ملاحظه می کنید در منوی دیگر این گزارش نام کالا / خدمت را درخواست می کند که این منو نشان دهنده این است که صادرات خدمت نیز در این گزارش پیش بینی شده و قابل ثبت می باشد. لازم به ذکر است کد اختصاصی اشخاص خارجی برای فروش بدون اظهارنامه گمرکی اجباری نمی باشد.

 11. سروش گفت:

  با سلام
  اگر مشتری ما،یک شرکت خارجی باشد، به چه صورتی باید اطلاعات مشتری را در صورت معاملات فصلی اعلام کنیم(لازم به ذکر است که شرکت ما، ارائه دهنده خدمات مهندسی است و کالائی صادر یا وارد نمی شود.)

  • نگین مهدوی گفت:

   شما می توانید در قسمت صادرات و واردات اطلاعات شخص خارحی یا وارد نمایید و از منوی نوع فروش / نوع خرید ، فروش / خرید بدون نیاز به اظهارنامه گمرکی را انتخاب نمایید .

 12. مریم گفت:

  سلام کد فراگیر اتباع خارجی اشخاص حقوقی برای چه منظوری است؟ من برای واردات در کد سامانه کد فراگیر اتباع خارجی ثبت نام کردم. آیا باید در معاملات فصلی کد اتباع خارجی حقوقی را وارد کنم یا شناسه فروشنده که از وزارت صنایع گرفتیم؟

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام و تشکر از سوال شما
   کد فراگیر اتباع خارجی که در سایت tax موجود می باشد مربوط به شرکتهای خارجی ایست که در ایران شعبه دارند و در واقع شخص حقوقی (شرکت) تبعه ایران است و اجازه فعالیت در ایران را دارد و معامله با این اشخاص حقوقی در اکثر مواقع واردات محسوب نمی شود چراکه آدرس شرکت در ایران است (مگراینکه واردکننده کالا شما باشید و نه شرکت مذکور).
   بنابراین در مواردی که واردات داشته اید و شرکت خارجی در ایران شعبه ای ندارد نیازی به ثبت نام دریافت کد فراگیر اتباع خارجی نیست و در صورت معاملات فصلی باید از شناسه فروشنده که از وزارت صنایع و معادن گرفته اید استفاده نمایید.

   • مریم گفت:

    درود بر شما سرکار خانم مهدوی و تشکر از راهنمایی شما.
    ما یک شرکت وارد کننده هستیم و من تا زمستان ۹۵ برای معاملات فصلی در قسمت واردات ، شناسه فروشنده که از وزارت صنایع گرفتیم را وارد میکردم. و همانطور که شما راهنمایی فرمودید، از این به بعد هم شناسه فروشنده را وارد میکنم.
    یک سوال داشتم من در سایت دارایی کد اتباع خارجی اشخاص حقوقی ثبت نام کردم. آیا برای شرکت ما مشکلی به وجود می آید؟

    • نگین مهدوی گفت:

     درود بر شما و تشکر بابت مشارکت
     به نظر نمی رسد که برایتان مشکلی به وجود آید، با توجه به موارد و مشکلاتی که در سال ۹۵ در سامانه صورت معاملات فصلی در خصوص کد اختصاصی برخی از فروشندگان وجود داشت برخی از ممیزان پیشنهاد گرفتن کد اتباع خارجی را به جای شناسه فروشنده میدادند که صرفا امکان ثبت معامله به وجود آید. بنابراین به نظر نمی آید که گرفتن این کد غیرقانونی باشد و یا مشکلی به وجود آید.
     با توجه به سوال و پاسخ زیر که در سایت سازمان امور مالیاتی نوشته شده است ، گرفتن کد اشتباهی به خودی خود مشکلی ندارد.
     اطلاعات خود را در ثبت نام کد فراگیر به اشتباه وارد کرده ام آیا امکان ویرایش آن وجود دارد ؟
     متاسفانه در صورت وجود اشتباه در اطلاعات اولیه امکان تغییر اطلاعات بسیار مشکل خواهد بود. برای اینکار مجدد با اطلاعات صحیح ثبت نام کدفراگیر را انجام دهید.

 13. سحر صناعتی گفت:

  با سلام
  در مورد شرکتهای که کار خدماتی انجام میدهند مثل شرکتهای حمل و نقل که واردات خدمات دارند در معاملات فصلی ۹۵ این خرید چطور باید ثبت و اعلام بشه؟ چون کد اقتصادی یا کد اشخاص خارجی لازمه. البته برای سال ۹۵٫ و آیا امکانش هست مشخصات صرافی که ارز از طریق آنها حواله شده ثبت بشه؟

  • با سلام و تشکر از سوال شما
   از ابتدای سال ۹۶ که سامانه صورت معاملات فصلی تغییر یافته است، شما می توانید در گزارش واردات (و نه خرید) از منوی نوع گزارش، “واردات/خرید از اشخاص حقوقی بدون نیاز به اظهارنامه گمرکی” را انتخاب نمایید. اما در خصوص سال ۹۵ که سامانه قدیمی بود، این ایراد وجود داشت و شما نمی توانستید واردات خدمت را ثبت نمایید . اما در حال حاضر با توجه به اینکه سوال شما بعد از تاریخ تغییر سامانه صورت معاملات فصلی می باشد، شما اگر بخواهید معاملات سال ۹۵ خود را اصلاح نمایید طبیعتا در سامانه جدید این اتفاق خواهد افتاد و به روشی که در خط اول توضیح دادم می توانید ثبت نمایید.
   همانطور که در سامانه مشخص است واردات خدمت در سامانه جدید پیش بینی شده و قابل ثبت می باشد.
   نوع پرداخت که ارزی یا ریالی می باشد نیز باید مشخص گردد اما در خصوص ارسال مشخصات صرافی، اگر فاکتور رسمی و قابل قبولی دارید باید در یک آیتم جداگانه ثبت نمایید در غیر این صورت ارتباطی به واردات خدمت ندارد.

 14. آزاده فراهانی گفت:

  سلام
  برای صادرات میگن کد فراگیر اجباری نیست. ولی وقتی میخوایم ثبت کنیم گزینه ستاره دار هست. اگر فروش بدون اظهارنامه گمرکی رو بزنیم کد فراگیر ثبتش اجباری نیست ولی ما که صادر کننده کالا با پروانه و اظهارنامه گمرکی هستیم باید چطور عمل کنیم پس؟!

  • نگین مهدوی گفت:

   سلام
   کد فراگیر در سامانه قدیمی صورت معاملات فصلی برای صادرات اجباری نبود اما از ابتدای سال ۹۶ که سامانه تغییر نموده است، وارد کردن کد اختصاصی اشخاص خارجی برای صادرات اجباری و ستاره دار شده است. شما می توانید با وارد شدن به سایت http://www.irsherkat.ssaa.ir و مراجعه به قسمت “درخواست کد فراگیر”، اطلاعات مربوط به خریدار (اعم از شخص حقیقی یا حقوقی) را وارد نمایید و کد اختصاصی اشخاص خارجی برای صادرات را دریافت نمایید.
   لینک ثبت نام

 15. سحر صناعتی گفت:

  ممنون از توضیحات کامل شما. اما متاسفانه سامانه offline جدید طوری طراحی شده که معاملات مربوط به سالهای ۹۱ تا ۹۵ به طور جداگانه ثبت میشوند و با همان فرمت و روال سابق. و معاملات سال ۹۶ فقط فرمت جدید دارند و گزارش واردات را میتوان ثبت کرد. و ظاهرا راهی برای ثبت اینگونه موارد وجود ندارد. آیا امکانش هست که این معاملات در سال ۹۵ بصورت تجمیعی ثبت شوند؟

  • نگین مهدوی گفت:

   خواهش می کنم 🙂
   اگر مبلغ معامله زیر سقف تجمیعی در سال ۹۵ باشد امکان ثبت تجمیعی وجود دارد ، در غیر اینصورت ممکن است بعدا در رسیدگی ماده ۱۶۹ ق. م .م به دلیل عدم رعایت سقف تجمیعی دچار مشکل شوید. امکان ثبت دستی این چند مورد به صورت آنلاین وجود ندارد ؟

 16. آزاده فراهانی گفت:

  ممنونم از توضیحاتتون. ولی برای گرفتن کد فراگیر باید وارد لینکی که شما دادید شد یا همون لینکی که تو سایت دارایی هست؟ http://e2.tax.gov.ir/pages/action/show/13

  • نگین مهدوی گفت:

   خواهش می کنم
   در سایت وزارت امور دارایی ذکر شده است که کد فراگیر مربوط به مودیان مالیاتی می باشد و هنگام ثبت نام از شما اطلاعات مالیاتی مودی را می خواهد . در همین لینکی که شما فرستاده اید نیز تحت عنوان تذکر مهم قید شده که “این سامانه تنها برای دریافت کدفراگیر ویژه مودیان مالیاتی طراحی شده است. لذا مسئولیت عدم رعایت این موضوع بر عهده شخص خاطی می باشد.”
   بنابراین برای شرکتی که در ایران فعالیت ندارد بهتر است از سایت irsherkat.ssaa.ir کد فراگیر را دریافت نمایید.

  • سحر صناعتی گفت:

   نه متآسفانه. آنلاین رو هم امتحان کردم. امکانش نیست. و بااین توضیحات شما تجمیعی هم نمیشه ثبت کرد . چون مبالغ بالاست. ممنون از راهنماییتون

   • نگین مهدوی گفت:

    خواهش می کنم. شما می تونین با شماره ۱۵۲۶ تماس بگیرین و ازشون سوال بفرمایین موردتون رو.

 17. پدرام رضایی منش گفت:

  سلام
  خیلی خوبی بود و تشکر از شما

 18. مهشید گفت:

  با سلام و احترام
  سرکار خانم مهدوی
  توضیحات شما بسیار مفید و آموزنده بود .استفاده کردیم . موفق باشید.

 19. ساناز گفت:

  با سلام
  ما یه شرکت تولیدی هستیم و برای صادراتی که انجام میدیم مراحل پمپ و دریافت برگه سبز رو انجام میدیم بعضی از برگه سبزها شماره کوتاژش ۵ رقمیه توی گزارش فروش صادراتی میگه شماره کوتاژ اشتباهه گمرک هم میگه ما این شماره رو داریم اگه میشه راهنمایی بفرمایید ضمنا مگه کد اتباع خارجی رو خود خریدار نباید دریافت کنه پس چرا ما باید بریم توhttp://irsherkat.ssaa.ir این سایت دریافت کنیم .

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام
   در مورد سوال اولتون به نظر می رسه که اگر شماره کوتاژ شما رو قبول نمی کنه پس سامانه مشکل داره، البته در صورتی که از صحیح بودن کد وارد شده مطمئن هستید. پیشنهاد من این است که چند تا صفر پشت شماره کوتاژ وارد کنید و بعد ارسال رو بزنید مثلا به جای ۲۳۳ بزنید ۰۰۲۳۳
   در مورد سوال دومتون هم کد اتباع خارجی مربوط به خریداران است اما خریدارانی که در ایران فعالیت دارند و در واقع تبعه ایران هستند. در مورد شرکتهای خارجی که در ایران حضور و فعالیت ندارند کد فراگیر از سایت irsherkat.ssaa.ir دریافت می شود و در سامانه صورت معاملات فصلی به عنوان کد فراگیر ارسال می گردد که از ابتدای سال ۹۶ آیتم اجباری شد اما الان که در سایت چک کردم دیدم آیتم اجباری بودنش را برداشتند !!!!

 20. مجید حیدری گفت:

  سلام سرکار خانم مهدوی
  سوالم در خصوص نحوه گزارش فصلی صادراتی هست که در شرکت یک فکتور صادر شده اما با چند کوتاژ خارج شده حالا می بایست ما به چه شکلی گزارش را کامل نماییم ؟ به فاکتور فروش اگر باشد یک رکورد و یک کوتاژ را می شود اعلام کرد و بقیه کوتاژها بدون ثبت می شوند
  لطفا راهنمایی بفرماببد

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام
   با توجه به اجباری بودن آیتم های کد گمرک ، کد گمرک خروجی ، شماره کوتاژ بهتر است به تفکیک برگ سبز گمرکی گزارش صادرات را ارسال نمایید.

 21. زارع گفت:

  با سلام
  از سال ۱۳۹۶ پرکردن شماره اتباع خارجی برای صادرات از فیلدهای اجباری در سامانه گزارش خرید و فروش فصلی بوده است تا جاییکه برای جمع آوری اطلاعات مربوطه من تا اکنون نتوانسته بودم گزارش خرید و فروش فصلی مربوط به صادرات را رد کنم ولی الان متوجه شدم در ورژن جدید سامانه افلاین ۴٫۰٫۲٫۲ این گزینه به صورت اختیاری شده است یعنی این فیلد از حالت اجباری خارج شده است ؟خداراشکر
  و دومین سوال من این است در مورد این صادرات در واقع شرکت اظهار نامه گمرکی دارد و صادرات به کشور خارجی انجام شده ولی شرکتی که از ما کالا را خریده کاملا ایرانی هست و این شرکت واسط بین صادرات ما با کشور خارجی می باشد و الان برای وارد کردن اطلاعات اشخاص حقوقی کدام شرکت را باید در سامانه ثبت نمایم ؟ شرکت طرف خارجی یا شرکت واسط( ایرانی) بین صادرات ؟ و توضیح اینکه در اظهارنامه گمرکی نام هیچکدام از شرکتها ثبت نیست فقط کشور مبدا و مقصد نوشته شده است . ممنون میشم راهنمایی نمایید

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام
   در مورد سوال اولتون بله آیتم کدفراگیر اتباع خارجی اختیاری شده است.
   در مورد سوال دومتون هم چندتاسوال داشتم:
   آیا قراردادی بین شما و شرکت ایرانی واسط با موضوع خرید این شرکت از شما وجود دارد ؟
   فاکتور فروش به نام چه کسی صادر می شود؟ و آیا فاکتور فروش قانونی داخلی برای این شرکت صادر کرده اید؟
   صادرات با کارت بازرگانی چه شخصی انجام می شود؟

 22. رضا گفت:

  با سلام یه سوال داشتم بابت مبلغ واردات – که مبلغ واردات از روی برگه سبز وارد شود یا مبلغ ارسالی از طریق صرافی یا بانک – مثلا برگه سبز یورویی بوده و مبلغ یورو۳۵۵۰۰ بوده ولی در بانک با نرخ ۴۰۰۰۰ ریال ارسال شده . کدام را ملاک قرار دهیم. با تشکر فراوان

  • نگین مهدوی گفت:

   سلام
   ملاک نرخ معاملاتی می باشد و نه نرخ ارز دولتی ای که در برگ سبز ذکر شده . بنابراین نرخی که در پرینت بانک است مبنای محاسبه می باشد.

 23. پیام گفت:

  باسلام
  آیا دریافت کد فراگیر شرکتهای خارجی و ثبت در سامانه جامع مالیاتی اجباری است ؟
  ما نمایندگی یک کمپانی رو برای عرضه محصولاتش در ایران داریم و خود کمپانی مستقیما کار بازرگانی اینجا انجام نمیدهد ، در اینصورت آیا بازهم نیاز به ثبت و دریافت کدفراگیر برای این کمپانی هستیم ؟

  • نگین مهدوی گفت:

   سلام
   خیر نیازی نیست . فقط هنگام واردات محصولات باید مشخصات واردات را ارسال نمایید.

 24. حمید گفت:

  سلام.درمورد نرم افزار جدید معاملات فصلی وقتی نوع شخص رو حقوقی میزنم و نوع نوع فروش رو کمتر از ۵ درصد، اخطار می ده که نوع فروشنده با نوع شخص هماهنگی ندارد؟؟؟؟

  • نگین مهدوی گفت:

   بله دلیل آن این است که ثبت تجمیعی طبق اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم فقط مربوط به اشخاص حقیقی می باشد و مبادله با کلیه اشخاص حقوقی باید جداگانه (غیر تجمیعی ) ارسال گردد

 25. حمید گفت:

  احتمالا اونطور که من از امور مالیاتی پرسیدم مهلت فصل بهار ٩۶ تا آبان تمدید شده.بازم بخشنامه و نرم افزار جدید تو راهه.خودم شخصا رفتم از امور مالیاتی پرسیدم گفتن بهارو نفرستید تا بخشنامه بیاد

  • نگین مهدوی گفت:

   بله همونطوری که گفتین مهلت ارسال نهایی معاملات بهار همزمان با معاملات تابستان ۹۶ تا پایان ۱۵ آبان ماه ۹۶ می باشد و طبق اطلاعیه سازمان تغییراتی در خصوص ثبت های تجمیعی در حال انجام می باشد

 26. مونا گفت:

  سلام . میشه لطفا من رو از سردرگمی دربیاورید . برای شرکت هایی که فقط واردات دارند و شرکت خارجی در ایران فعالیتی ندارد در بخش واردات صورت معاملات فصلی شماره فراگیر شخص خارجی رو میخواد که ستاره دار هم هست این کد رو از کجا باید بگیرم؟ باید در سامانه اتباع خارجی ثبت نام کنم یا کدی که مو قع ثبت سفارش به ما میدن رو باید بزنیم ؟ چطور باید عمل کرد ؟

  • نگین مهدوی گفت:

   سلام
   برای شماره فراگیر شرکتهای خارجی ای که در ایران نیستند و شما ازشون خرید کردین اگر کارهای مربوط به ثبت سفارش رو خودتون انجام می دین این کد رو موقع ثبت سفارش از سایت صنعت و معدن قبلا گرفتین و اگر ترخیص کارتون کارهای وارداتتون رو انجام میدهند باید این کد رو از ایشون بگیرین.
   نیازی به ثبت نام در سایت نیست چون کد قبلا گرفته شده است

 27. نیلوفر گفت:

  سلام وقت بخیر
  شناسه ( کد ) فروشنده های خارجی که من در سایت ثبتارش پیدا کردم ۱۰ رقمیه ؟ درسته ؟

  • نگین مهدوی گفت:

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   اگر در سایت ثبتارش این کد را نوشته اند کاملا درست می باشد. برای اطمینان آن را در سامانه صورت معاملات فصلی وارد نمایید اگر خطایی به وجود نیامد درست می باشد.

 28. سعید حکیمی گفت:

  با سلام و وقت بخیر و تشکر از تمام زحمات شما
  البته که من در جواب یکی از دوستان جواب خودم رو تقریبا دریافت کردم فقط بابت اطمینان به صورت کامل تر مطرح میکنم ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایین
  شرکت بنده یک شرکت حمل و نقل هست که کار صادرات واردات و ترانزیت انجام میدم و هیچگونه کلایی نداریم و صرفا خدمات هست و در سال ۹۶ بنده مشتریانی دارم که صرفا کار ترانزیت براشون انجام دادم و هیچگونه صادرات و وارداتی وجود نداره و بنده صرفا بابت ارائه خدمات واسشون صورت صادر کردم.حالا بابت درج توی معاملات فصلی بنده هم باید توی منوی صادرات، فروش به شخص خارجی بدون نیاز به اظهارنامه گمرکی ثبت کنم یا راهکار دیگه ای داره؟
  ممنون

  • نسیبه کارگران گفت:

   با سلام
   وقت شما هم بخیر
   شما نیازی به ثبت در قسمت واردات و صادرات ندارید چراکه در این قسمت واردات و صادرات کالا و خدمات انجام میشود بدین معنا که شرکت ایرانی با اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از کشور مراودات داشته باشد. اما خدمات شرکت شما کاملا به شرکتهای ایرانی میباشد پس میتوانید در قسمت فروش خدمات صورت معاملات خود را ارسال نمایید.
   ممنون

 29. نسترن گفت:

  با سلام
  وقت به خیر
  ما در صادرات خود با شرکت های و شخص های ایرانی در ارتباط هستیم لازم هست که برای انها کد فراگیر بگیریم ؟ فاکتور به شخص صادر میشه و اظهار بنام شرکت خودمون انجام میشه

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   برای اشخاص ایرانی نیازی به گرفتن کد فراگیر نیست زیرا شرکتهای ایرانی دارای کداقتصادی و اشخاص حقیقی ایرانی نیز کد ملی دارند و کد اختصاصی مربوط به آنها نمیباشد.
   درخصوص اظهار فاکتور به نام شرکت خودتان هم ‌لطفا کمی‌بیشتر توضیح دهید که منظورتان چیست؟
   با تشکر

 30. اميد گفت:

  سلام
  بابت خريد كالا از شركتهاي خارجي وجه كالا جهت شركت خارجي حواله مي گردد و شركت خارجي براي خود ما فاكتور صادر مي كند ولي واردات كالا بدون اظهار نامه گمركي مي باشد و يك شركت واسطه كالا را حمل و وارد مي كند و هزينه ترخيص و حمل كالا را از ما در يافت مي كند آيا اين نوع خريد بايد بصورت واردات بدون اظهار نامه گمركي در سامانه گزارش فصلي ثبت شود . كلا گزارش واردات بدون اظهار نامه گمركي شامل چه مواردي مي باشد . با تشكر

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   اگر منظور از سوالتان این میباشد که شما با کارت بازرگانی شخص دیگری واردات را انجام میدهید این کار از نظر قانونی مشکل دار میباشد و طبق قانون تجارت استفاده از کارت بازرگانی دیگران مجاز نمیباشد
   واردات بدون اظهارنامه ‌گمرکی مربوط به خرید خدمات میباشد و یا ‌محصولاتی که ماهیت آنها نامشهود است همانند نرم افزار ها که فقط لایسنس آن در اختیار شرکت قرار میگیرد و یا مثلا دسترسی استفاده از یک سایت اینترنتی و حق اشتراک آن.
   در هر صورت برای حل مشکل کارت بازرگانی شما راهکارهای قانونی وجود دارد که بسیاری از مشتریان ‌معین تراز از آن استفاده میکنند ولی اگر منظورتان چیز دیگری میباشد لطفا در پست بعدی اعلام بفرمایید.
   باتشکر

 31. Masoud گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  شرکت ما برای واردات کالا از طریق شرکت های پست و حمل و نقل اقدام میکنه و هیچ گونه ثبت سفارش از طریق ما انجام نمیشه و هیچ برگ سبزی هم دریافت نمیشه، شرایط ما برای ثبت معاملات فصلی به چه صورتی باید باشه، دو مسئله ای که وجود داره، کد فراگیر برای شرکت های خارجی که فقط ازشون لایسنس ترم افزار میگیریم چطور باید بگیریم؟ و مسئله دوم سخت افزارهایی که از طریق پست بدون ثبت سفارش آوردیم چطور باید کد فراگیر طرف خارجی رو دریافت کنیم و در سیستم معاملات فصلی ثبت کنیم؟

 32. سامان گفت:

  سلام
  من میخوام مناقصه ها شرکت کنم ،ولی میگن اگه بخوای شرکت کنی باید شماره ثبت یا کد اختصاصی داشته باشی اما من هیچکدومشو ندارم، از طرفی هم به خاطر یه سری مشکلات قبلا خدمت سربازی نرفتم ،الان هم سردرگمم لطفا راهنماییم کنید چگونه میشه یکی از آن دو را به دست آورد و دردسر نداشته باشم، درضمن من ایرانی هستم، باتشکر

 33. مونا گفت:

  سلام برای اولین بار میخوام وارداتی را در گزارش فصلی ارسال کنم،و یکسری برگه دارم که اصلا نمیدونم کدام بابت خرید همون کالای وارداتی است از طریق برگه گمرک کورتاژ و تاریخ را پیدا کردم ولی کد اتباع خارجی میخواد نمیدونم چجوری بگیرم،یا اصلا برگه سبز چیه و کدومه ممنون میشم کمکم کنید

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   برگه سبز همان برگه ای است که شماره کورتاژ وکد گمرک ورودی و خروجی در آن درج شده است
   کد اتباع خارجی را باید از شرکتی که از آن خرید کرده اید بگیرید.

 34. حسینی گفت:

  سلام،وقت بخیر؛شرکت یه مورد واردات داشته که من براش کدفراگیر گرفتم اما هرچی این کد رو توی معاملات فصلی بعنوان شناسه ملی یاکداقتصادی میزنم قبول نمیکنه،چرا؟؟؟

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   وارداتو باید در فرم واردات بزنید احتمالا فرم خرید رو میزنید.
   باید در قسمت واردات کد فراگیر شخص خارجی رو وارد کنید.
   ممنون

 35. amin گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  در معاملات فصلی واردات منظور از فیلد های مبلغ مطابق پروانه چیست و در برگه سبز کدوم قسمت میباشد؟
  اگر معامله ارزی باشد در فیلد مبلغ مطابق دفتری چگو نه محاسبه کنیم؟

 36. […] کد اختصاصی اشخاص خارجی در صورت معاملات فصلی | معین تراز […]

 37. رضا گفت:

  سلام من یک جنس را وارد کردم بصورت پته. الان در صورت معاملات فصلی به چه صورت باید گزارش بدم.اگر بخوام واردات بزنم که کد اتباع خارجی نداره

 38. رضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من یک کالا را به صورت پته از گمرک امام خمینی وارد کردم الان برای گزارشات فصلی باید توی فیلد واردات، اطلاعات را وارد کنم؟ من چون این کالا را ثبت سفارش نکردم و بصورت پته وارد کردم شماره فراگیر فروشنده را ندارم. این شماره را از کجا باید بدست بیارم؟

 39. اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *