قالب وردپرس

از ابتدای سال ۱۳۹۶ سامانه صورت معاملات فصلی با تغییراتی همراه بوده است که یکی از آنها تغییر ثبت تجمیعی یا به عبارتی ثبت معاملات کوچک می باشد.

در سالهای گذشته معاملاتی که زیر سقف تجمیعی بوده اند (اعم از معامله با شخص حقیقی یا حقوقی) هم در گزارش خرید و هم در گزارش فروش با هم جمع و در یک رکورد ارائه می شد. تغییرات ثبت تجمیعی گزارش خرید به طور خلاصه در زیر بیان می شود و تغییرات ثبت تجمیعی گزارش فروش را در مطالب بعدی بیان می کنیم:

تغییرات ثبت تجمیعی گزارش خرید:

در ثبت گزارش خرید به طور کلی در انتخاب نوع فروشنده با ۴ گزینه زیر مواجه می شویم:

۱- مودی مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی: اشخاص زیر مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی می باشند و اگر از این اشخاص خریدی داشته باشیم باید گزینه اول یعنی مودی مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی را انتخاب نماییم.

– کلیه اشخاص حقوقی.
– اشخاص حقیقی که بر اساس ۶ مرحله فراخوان مشمول اجرای مالیات بر ارزش افزوده شده اند.
– اشخاص حقیقی دارای بیش از ۳۰ میلیارد ریال فروش کالا و خدمات در سال.
– اشخاص حقیقی که ۱۰ برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده آنها در  سال ۹۱ بیش از ۳۰ میلیارد ریال است.

۲- ماده ۸۱: هنگام خريد از اشخاص حقيقي موضوع ماده ۸۱ قانون (فعاليت هاي كشاورزي، دامپروري، دامداري، پرورش ماهي و زنبورعسل و پرورش طيور، صيادي و ماهيگيري، نوغان داري، احياي مراتع و جنگل ها، باغات اشجار از هر قبيل و نخيلات) الزامي به درج شماره اقتصادي فروشنده در فهرست معاملات ارسالي نیست و مي توان اين گونه خريدها را به صورت مجموع اعلام کرد.

با انتخاب این گزینه تنها فیلد مبالغ خرید اجباری می شوند و نیازی به ارائه اطلاعات دیگر نیست.

**این گزینه فقط و فقط مربوط به اشخاص حقیقی می باشد و در مورد اشخاص حقوقی صدق نمی کند و همانطور که در پاراگراف قبل توضیح داده شد، کلیه اشخاص حقوقی مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی هستند.**

۳- اشخاصی که مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی نیستند: کلیه اشخاصی که ۴ شرط مشمولیت ثبت نام در نظام مالیاتی را دارا نمی باشند مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی نیستند و مي توان اين گونه خريدها را به صورت مجموع اعلام کرد. در این حالت تنها انتخاب نوع معامله و مجموع مبالغ اجباری می باشد و این گزینه نیز مختص خرید از اشخاص حقیقی می باشد.

۴- سرجمع ۵%: نصاب معاملات کوچک در سال ۱۳۹۶ مبلغ ۲۲۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال می باشد و ۵% معاملات کوچک مبلغ ۱۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال می باشد.بدین منظور کلیه خریدها در سال ۱۳۹۶ که از یک شخص حقیقی انجام شده است که جز خریدهای ماده ۸۱ ق م م نیز نمی باشد و مبلغ آن کمتر از ۱۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال می باشد در این سرفصل به صورت سرجمع یا مجموع ثبت می شوند.

نتیجه گیری و جمع بندی :

الف) هنگام خرید از اشخاص حقوقی همواره گزینه مشمول ثبت نام نظام مالیاتی انتخاب می شود و باید کل فاکتورها به صورت تک به تک و به تفکیک صورتحساب ارائه شود حتی اگر مبلغ آن کمتر از حدنصاب باشد ( زیرا ثبت تجمیعی مربوط به اشخاص حقیقی است)

ب) هنگام خرید از اشخاص حقیقی با ۳ حالت ممکن است مواجه شویم :

 1. فروشنده حقیقی مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی باشد ( با داشتن چند شرطی که ذکر شد) که در این صورت اگر مبلغ صورتحساب بالای ۱۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال بود گزینه مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی انتخاب می شود و مبالغ به صورت تک تک و به تفکیک هر صورتحساب ارسال می شود و اگر کمتر از این مبلغ بود گزینه سرجمع ۵% انتخاب می شود و می توان جمع خرید ها از شخص حقیقی را با هم جمع کرد و به صورت مجموع ارائه نمود. ( توجه شود منظور از مجموع در اینجا این نیست که خرید از اشخاص حقیقی مختلف باهم جمع شود و باید مجموع خرید از اشخاص حقیقی مختلف جداگانه ارائه شود و مشخصات فروشندگان را نیز ذکر نماییم)
 2. فروشنده حقیقی مشمول ماده ۸۱ باشد که در این صورت کل خرید از این گونه فروشندگان صرفنظر از مبلغ آن که کمتر یا بیشتر از حدنصاب ۵% باشد را می توان به صورت مجموع باهم آورد. به عبارت دیگر می توان خرید از مشمولین ماده ۸۱ را یکجا در این گزینه ثبت نمود. (اینکه خرید از فروشندگان حقیقی مختلفی که همگی مشمولین ماده ۸۱ هستند را می توان باهم جمع نمود یا باید به تفکیک فروشندگان مختلف آورد باید گفت که ابتدا نام و نام خانوادگی فروشنده فیلد اجباری بود که اجباری بودن آن برداشته شد!!! پس به نظر می رسد می توان خرید از چند شخص حقیقی مختلف را باهم جمع کرد که البته بهتر است اگر تعداد آن ها زیاد نیست به تفکیک نام فروشنده ارائه گردد.
 3. فروشنده حقیقی مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی نیست که این مورد را هم می توان صرف نظر از اینکه مبلغ آن بیشتر ازحدنصاب یا کمتر از آن باشد به صورت مجموع باهم جمع نمود.

((مطالب بالا به استناد ماده ۱۱ در تبصره ۳ ماده ۱۶۹، آیین نامه اجرایی معاملات فصلی و همچنین تغییرات مشاهده شده در سامانه صورت معاملات فصلی نوشته شده است))

ماده ۱۱ ) مشمولين ارسال فهرست معاملات در موارد خريد كالا، خدمت و يا دارايي از اشخاص حقيقي موضوع ماده ۸۱ قانون (فعاليت هاي كشاورزي، دامپروري، دامداري، پرورش ماهي و زنبورعسل و پرورش طيور، صيادي و ماهيگيري، نوغان داري، احياي مراتع و جنگل ها، باغات اشجار از هر قبيل و نخيلات) و يا از اشخاصي كه مكلف به ثبت نام در نظام مالياتي نيستند، الزامي به درج شماره اقتصادي فروشنده در فهرست معاملات ارسالي نخواهند داشت و مي توانند اين گونه خريدها را به صورت مجموع اعلام نمايند.

78 Comments

 1. امین تهرانی گفت:

  با سلام
  از سال ۹۴ کلیه صاحبان مشاغل ملزم به ارایه اظهارنامه الکترونیکی و به تبع آن ثبت نام در سامانه مالیاتی هستند
  حال اگر این افراد کمتر از ۳۰ میلیارد ریال درامد داشته باشند (جز گروه ۲ و ۳ طبقه بندی مشاغل باشند) مودی مشول ثبت نام در نظام مالیاتی بحساب نمی‌ایند؟

  • نگین مهدوی گفت:

   در صورتی که این مشاغل مشمول یکی از مراحل ثبت نام ارزش افزوده بوده باشند مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی نیز هستند.

 2. امین تهرانی گفت:

  تا جایی که بنده اطلاع دارم تمامی اشخاص حقیقی و اصناف که مشغول فعالیت اقتصادی هستند مشمول ثبت نام هستند و وزارت خانه ها و موسسات دولتی شهرداری ها بنیاد ها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی نیستند

  • نگین مهدوی گفت:

   طبق فراخوان های سازمان امور مالیاتی مبنی بر مشمولین مالیات ارزش افزوده، ۷ فراخوان تاکنون در مورد مشمولین ارائه شده است که آخرین فراخوان مربوط به اشخاص حقوقی و ۶ فراخوان قبلی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی بوده است و کلیه اشخاص حقیقی که مشمول این ۶ مرحله هستند مشمول ارسال معاملات فصلی نیز می باشند.

 3. الهام گفت:

  با سلام و احترام خدمت شما
  راستش من یکسری فاکتور مواد غذایی و تاکسی و پست دارم که نمیدانم اینها را چطور وارد کنم چون دسترسی به فروشنده آنها ندارم تا کد و نام آنها را بگیرم از آنجایی که تجمیعی را برداشتن می توانم آنها را جزو فروشندگان عدم مشمول نظام مالیاتی بنویسم.ممنون می شوم اگر بهم پاسخ دهید

  • نگین مهدوی گفت:

   با سلام و احترام
   بعد از حذف ثبت تجمیعی مشکلاتی به وجود آورد که سازمان امور مالیاتی دوباره این مورد رو اضافه کرد و اجازه ثبت تجمیعی رو داد و مهلت ارسال صورت معاملات بهار را نیز تمدید کرد.

   در خصوص معاملاتی که (اعم ازخریدیا فروش کالا یا خدمت) تا میزان ۵% حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات می باشند، مشمولین ماده (۹) می توانند فهرست معاملات مذکور را به صورت مجموع ارسال نمایند.

   بنابراین شما می توانید مبالغ مذکور را با یکدیگر جمع کرده و به صورت سرجمع بیاورید.

   • الهام گفت:

    با سلام و تشکر فراوان از جوابتان
    یک سوالی که ذهنم را مشغول کرده این است که از آنجایی که ما یک شرکت خدمات کشتیرانی هستیم و بابت هر صورتحساب فروش درصدی را به عنوان حق ایجنسی دریافت می کنیم آیا باید صورت حسابهای فروش را درحق العملکاری ثبت کنیم و اگر اینچنین باشد دیگر نیازی به وارد کردن آنها در قسمت فروش نیست.البته این را هم ذکر کنم که تعدادی از صورتحسابهای ما بدون حق ایجنسی هستند.

    پیشاپیش از لطفتان کمال تشکر را دارم

    • نگین مهدوی گفت:

     با سلام خدمت شما و پوزش بابت تاخیر در پاسخگویی
     جواب سوالتان کاملا بستگی به نحوه صدور صورتحساب و نحوه عملیات حسابداری در شرکت شما دارد. اگر کارمزد صورتحسابها مربوط به کالایی باشد که تحت عنوان کالای امانی در دفاتر شما ثبت شده باشد و تمامی استانداردهای مربوط به حق العمل کاری را رعایت نموده باشید می توانید صورتحسابها را در قسمت حق العمل کاری ثبت نمایید و درغیراین صورت باید در قسمت معاملات فروش ثبت نمایید.

     • الهام گفت:

      با سلام و تشکر از لطفتان

      ما شرکت خدمات کشتیرانی هستیم و کارهایی مانند اخذ ویزا و مجوزهای ورود و خروج و تامین کالاهای مصرفی و آب آشامیدنی و اجاره کردن وسایلی مانند جرثقیل و … را برای کشتی های شرکت کارفرما به درخواست ایشان انجام میدهیم و کاری به کالا و حمل و نقل بار نداریم .صورتحسابها مخلوطی از این امور هستند و بابت هرکدام از صورتحسابها حق ایجنسی از کارفرما گرفته می شود در اینصورت آیا باید در فروش این صورتحسابها را بیاریم یا در حق العملکاری.ممنون میشوم اگر لطف کنید و جوابم را بدهید

     • نگین مهدوی گفت:

      با سلام
      حق ایجنسی ای که شرکت شما دریافت می کند همانند کارمزد خدمات می باشد. بنابراین در صورت معاملات فصلی این گونه صورتحسابها باید در قسمت فروش ثبت گردد و نه قسمت حق العمل کاری.

 4. بهنام گفت:

  مرسی از توضیحاتتون

 5. محمد گفت:

  با سلام
  فاکتورهای خرید با مبالغ ریز زیر ۵۰۰ هزار تومان که ما خرید میکنیم و کد ملی و مشخصات فروشنده رو نداریم چطوری باید ثبت کنیم؟؟؟
  همه قسمتها اول مشخصات رو میخواهد

  • نسیبه کارگران گفت:

   باسلام
   قسمت اشخاصی ‌که مشمول نظام مالیاتی نیستند اطلاعات هویتی نمیخواد.
   قاعدتا طبق توضیحات ماده ۱۶۹ باید قسمت سرجمع ۵درصد اینطور می بود که مبالغ کمتر از ۱۱میلیون ریال در آن به صورت سرجمع ارسال میشد اما این قسمت اطلاعات هویتی میخواد.متاسفانه هر روز هم شکل و فرم صفحات و اجباری بودن یا نبودن عنوان ها را تغییر میدهند ممکن است باز هم تغییراتی رو شاهد باشیم اما درحال حاضر فقط این قسمت است که میتوان در آن ثبتهای تجمیعی رو وارد کرد.
   ممنون

 6. زارع گفت:

  با سلام
  من می خواستم فروش ها مو به صورت تجمیعی ثبت کنم چجوری باید ثبت کنم

 7. مناقصات گفت:

  با تشکر از اطلاعات که قرار دادید

 8. شقایق گفت:

  با سلام – من در فصل تابستان فقط برای یک شخص ۹ فاکتور خرید دارم که ۲ فاکتور آن بالای ۱۱۰۰۰۰۰۰ ریال هست و ۷ فاکتور آن (مبلغ هرفاکتور) کمتر از ۱۱۰۰۰۰۰۰ ریال است آیا من این ۷ فاکتور را جمع بزنم و در سرجمع ۵% وارد کنم .(البته وقتی این ۷ فاکتور را جمع میزنم این عدد میشود ۱۲۲۱۰۰۰۰ ریال ) لطفا مرا راهنمایی کنید

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   ۷ فاکتوری‌که مبلغ تک تک آنها زیر ۱۱میلیون ریال میباشد را با هم جمع کنید و در سرجمع ۵ درصد بیاوردید ۲ فاکتور دیگر که مبالغ آنها بالاتر است را اگر از شخص حقیقی خرید کرده اید و شماره ملی دارید در قسمت نوع فروشنده اشخاصی که مشمول‌ نظام مالیاتی میباشند رو انتخاب‌ کنید درغیر این صورت گزینه اشخاصی که مشمول نظام مالیاتی نیستند را انتخاب نمایید.
   نکته‌‌ مهم این است که سرجمع ۵درصد مخصوص خرید از اشخاص حقیقی میباشد و درصورتی که خرید شما از شرکت باشد باید تک تک ۹ فاکتور رو در قسمت اشخاص مشمول نظام مالیاتی ثبت کنید .
   ممنون

 9. مجتبی کریمی گفت:

  مطالبتون وپاسخ ها دقیق هستند متشکرم

 10. یزدان گفت:

  خیلی عالی بوداستفاده کردم بسیار سپاسگزارم

 11. محسن عامری گفت:

  با سلام یه سوال داشتم ما یه کارخانه تولیدی هستیم خاستم ببینم کرایه حمل پرداختی بابت مواد اولیه را چطور میبایست در خرید فصلی ثبت نمودمبالغ هر بارنامه ۲ ملیون تومان به بالا و مبالغ زیاد می باشد هم چنین ایا در ارزش افزوده نیز باید کرایه حمل منعکس شود

  • نسیبه کارگران گفت:

   با سلام
   بستگی به این‌ موضوع دارد که کرایه حمل به عهده چه کسی است. ممکن است پرداختش به عهده شما باشد اما هزینه ش به عهده شما نباشد و از طرف مقابل کسر کنید (مشخص نکردین حمل مواد اولیه منظورتون هست یا حمل محصول تولیدیتون)
   در هر دو صورت چه حمل محصول و چه حمل مواد اولیه اگر بار هزینه آن به عهده شرکت شما میباشد باید مشخصات شرکت باربری را در معاملات فصلی در قسمت خرید تحت آیتم جداگانه ثبت کنید همچنین اگر کرایه حمل محصول را در فاکتور فروشتان لحاظ میکنید و مبلغ آن را از خریدار محصولتان دریافت میکنید در قسمت فروش هنگام ثبت فاکتور فروش هایتان مبلغ آن را لحاظ کنید و نیازی به ثبت جداگانه آن نیست
   در مورد سوال دومتون هم برخی بارنامه ها در قسمت زیرین، مبلغ ارزش افزوده رو محاسبه کرده اند که در این صورت باید در اظهارنامه های ارزش افزوده مبلغ آن را لحاظ کنید.

 12. سلام و عرض خسته نباشید
  این مورد برای فروشگاه های اینترنتی چطور است؟

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   فروشگاه اینترنتی هم بستگی داره که شرکت به ثبت رسونده باشند یا صرفا فروشگاه وحالت صنفی باشند . بهتره ازشون درخواست فاکتور رسمی کنید تا مشخص شود کدام مورد هستند
   مثلا دیجی کالا‌ که فروشگاه اینترنتی هست شرکت است و فاکتور رسمی ارسال میکند اما برخی فروشگاه های دیگر ممکن است این گونه نباشند.
   ممنون

 13. موژان گفت:

  با سلام . در صورتی که فروش به مدارس داشته باشیم باید به چه صورت عمل کنیم
  با تشکر

  • نسیبه کارگران گفت:

   با سلام
   توضیحاتتان کمی مختصر می باشد بهتر است بیشتر توضیح دهید.
   فروش می تواند فروش محصول یا خدمات باشد که در هر مورد باید آیتم مربوط به خودش را انتخاب کنید و میتواند به مدارس دولتی یا غیر انتفاعی باشد که باز هم روی نوع خریدار تاثیرگذار است
   همچنین مبلغ فروش میتواند از سقف تجمیعی بیشتر یا کمتر باشد.
   درصورت توضیحات بیشتر شما پاسخ شفاف تری دریافت میکنید .

   باتشکر

 14. شقایق گفت:

  سلام . سوال اول : در وارد کردن جدول صورت وضعیت تایید شده پیمان های بلند مدت اشخاص حقوقی (کارفرما) در قسمت تاریخ تایید صورت وضعیت توسط کارفرما – ودر قسمت تاریخ صورت وضعیت -آیا هر دو باید یک تاریخ وارد شود. آیا تاریخ تایید صورت وضعیت توسط کارفرما همان صورت وضعیت تایید شده که کار فرما به پیمانکار میدهد همان است یا چکی که کارفرما به پیمانکار میدهد است
  خلاصه اینکه در جدول ۱- تاریخ تایید صورت وضعیت توسط کارفرما۲-تاریخ صورت وضعیت -آیا شماره ۲ همان تاریخ صورت وضعیتی که ما رد می کنیم هست یا نه

  سوال دوم: اگر ما از اشخاص حقیقی مختلف خرید کنیم و بعضی ها هم فقط یک فاکتور دارند که گاهی بالاتر از مبلغ ۱۱/۰۰۰/۰۰۰ و گاهی پایین تر از ۱۱/۰۰۰/۰۰۰ است آیا نیاز هست ازآن دسته از اشخاص حقیقی که فقط یکی دو خرید داریم که پایین ۱۱/۰۰۰/۰۰۰ هست واردکنیم در صورت معاملات فصلی
  (یا نه این افراد را در اظهار نامه در قسمت پیمانکاری جزء هزینه های پیمانکاری هست جمع بزنم و آن جا وارد کنم)
  سپاسگذارم.

  • نسیبه کارگران گفت:

   با سلام
   سوال اول ـ با تعاریف زیر پاسخ شما داده میشود:
   تاریخ صورت وضعیت :تاریخی ست که پیمانکاربر روی صورت وضعیت درج می نماید.
   تاریخ تایید صورت وضعیت :تاریخی ست که کارفرما کتباَ طی نامه به پیمانکار ابلاغ می نماید.
   ضمناَ تاریخ چک دریافتی از کارفرما اصلا ملاک نیست زیرا ممکن است پرداخت چند صورت وضعیت به صورت یکجا انجام شود.

   سوال دوم ـ اگر مبلغ بالاتر از سقف تجمیعی است که حتما باید به صورت جداگانه ثبت شود و اگر کمتر از سقف تجمیعی است میتوانید جمع کنید

   باتشکر

 15. الفتی گفت:

  سلام هزینه پلمب دفاتر را چگونه باید در معاملات فصلی ثبت کنیم . اداره کل ثبت شرکتها جزء کدام از بندها میشوند اشخاصی که مشمول ثبت نام درنظام مالیاتی هستند یا نیستند ؟
  مالیات ارزش افزوده و عوارض آن را باید محاسبه کنیم یا صفر وارد کنیم؟
  اجاره مکان شرکت که مبلغ آن هرماه یک میلیون تومان است را و مالک مالیات و عوارض آن را پرداخت می کند را چگونه ثبت کنیم ؟

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   هزینه پلمپ دفاتر مبلغ بالایی نیست و قطعا زیر ۱۱ میلیون ریال میباشد بنابراین در قسمت سرجمع ۵ درصد حدنصاب که به تازگی برای آن تیک گذاشته اند میتوانید ثبت کنید اگر بابت آن مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده اید مبلغ آن را نیز بگذارید.
   هزینه اجاره شرکت در سامانه معاملات فصلی در قسمتی مجزا که گزارش اجاره می باشد باید ثبت گردد و در گزارش خرید یا گزارش فروش نبایدآن را ثبت کنید.
   ممنون

 16. کمال الملک گفت:

  باسلام
  ضمن سپاس از پاسخگویی خوبتان،
  هزینه اجاره دفتر شرکت و هزینه حقوق پرسنل شرکت نیز می بایست در سامانه معاملات فصلی ثبت گردد؟

  باتشکر

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   هزینه حقوق پرسنل به این علت که در سامانه حقوق و دستمزد سازمان امور مالیاتی ثبت میگردد نیازی به ثبت در سامانه معاملات فصلی ندارد اما هزینه اجاره در قسمت مربوط به اجاره باید ثبت گردد.
   ممنون

 17. شقایق گفت:

  سلام * خدا قوت
  ۱- ا گر در پروژه به نگهبان حقوق میدهیم و بیمه هم نباشد . باید اسمش در کدام قسمت صورت معماملات فصلی وارد شودالبته خرد خرد بهش داده شده ؟
  ۲-اگر فردی در پروژه آمد یه چند روز کار کرد ( منظور روزمزدی) این باید در کدام قسمت صورت معاملات فصلی وارد شود؟
  ۳- اگر از یه شخص حقیقی فقط یک فاکتور داریم نیاز هست آن را در صورت معاملات فصلی وارد کنیم یا نه؟
  سپاسگذارم که جواب میدید.

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   ۱- بیمه نکردن شخص شاغل چه از نظر تامین اجتماعی و چه از نظر سازمان امور مالیاتی فعالیت غیرقانونی میباشد و کارفرما موظف است پرسنل خود را بیمه کند
   مگر اینکه قرارداد با ایشان به شکل ‌مشاوره بسته شود که در مورد شغل نگهبانی بعید میدانم امکان‌پذیر باشد و یا اینکه ایشان بازنشسته باشند که در آن صورت هم باید در لیست ماهانه مالیات اسمشان اضافه گردد و نه صورت معاملات فصلی‌
   ۲- خیر تمامی موارد مرتبط با حقوق باید در لیست بیمه و مالیات ارسال گردد و نه معاملات فصلی
   ۳- بله نیاز هست تعداد فاکتور مطرح نیست مبلغ آن و ماهیت خرید مشخص میکند در کدام قسمت معاملات فصلی باید ثبت گردد
   با تشکر

 18. شقایق گفت:

  باسلام
  ۱- تمدید مجوز فعالیت اقتصادی شرکت پیمانکاری را در خرید بزنم؟
  ۲-پلمپ دفتر کل و روزنامه – و آگهی تغییرات دفتر را در خرید بزنم؟
  ۳- اگر بابت حمل دیوار پیش ساخته از تهران به قشم به افراد مختلف مبلغ بالای(۱۱/۰۰۰/۰۰۰) دادیم آیا باید با کدملی در خرید وارد کنیم یا نه؟

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   ۱ – بله
   ۲- بله
   ۳- اگر با شرکت حمل و نقل کار کرده اید باید مشخصات شرکت رو ثبت کنید و اگر شخص حقیقی حمل را انجام داده است باید کد ملی راننده رو ثبت کنید.
   ممنون

 19. علیرضا گفت:

  باسلام خسته نباشید
  طریقه ثبت کرایه حمل مواد اولیه خریداری شده را می شود یک توضیح مختصری . کنار بارنامه سمت چپ پایین یک مبلغ رو به عنوان ارزش افزوده زدن متونیم همون رو به صورت سرجمع در خرید وارد کنیم؟
  در غیر این صورت کد اقتصادی باربری رو نداریم که ثبت کنیم
  ممنون

  • نسیبه کارگران گفت:

   باسلام
   اینکه هزینه در کدام بخش ثبت شود مربوط به مبلغ آن میشود
   اگر مبلغ آن بیش از ۱۱ میلیون ریال میباشد باید به صورت تکی ارسال کنید و کد اقتصادی باربری رو هم از خودشان دریافت کنید یا در سایت شناسه ملی مشخصات باربری رو بزنید تا کداقتصادی رو در اختیارتون قرار بده
   در‌مورد ارزش افزوده هم اگر مبلغی در بارنامه تحت عنوان ارزش‌افزوده میباشد میتوانید در قسمت ارزش افزوده معاملات فصلی ارسال ‌کنید .
   باز هم‌ اگر سوالی بود در خدمتم

   • علیرضا گفت:

    با تشکر و ممنون از حسن توجهتون
    این ارزش افزوده در برخی بارنامه ها دیده نمی شود در این صورت چه اقدامی باید انجام داد؟

    • نسیبه کارگران گفت:

     سلام
     شما نمیتوانید بابت فاکتوری که ارزش افزوده در آن اعمال نشده است مبلغی تحت عنوان ارزش افزوده چه در معاملات فصلی و چه در اظهارنامه ارزش افزوده رد کنید
     اگر منظور از سوالتان علت دیده نشدن ارزش افزوده در برخی بارنامه ها میباشد بهتر است از خوده باربری سوال کنید یا هنگام دریافت بارنامه از آنها درخواست بارنامه ارزش افزوده دار‌ کنید.
     بابت بارنامه هایی که در آنها ارزش افزوده قید نشده است مبلغ آن را در معاملات فصلی صفر بزنید
     ممنون

 20. ali گفت:

  سلام
  مطالب فوق فقط مربوط به خرید بوده یا تعیین نوع مطابق با مشتریان در فروش هم به همین منوال عمل می شود؟

  • نسیبه کارگران گفت:

   با سلام
   این مطالب مربوط به خرید بوده در مورد فروش هم برخی موارد یکسان میباشد.
   ممنون

 21. شقایق گفت:

  با سلام
  ۱- آیا بعد از وارد کردن هزینه آگهی تغییرات شرکت در صورت معاملات فصلی باید موقع رد کردن اظهار نامه این هزینه را در اظهار نامه در قسمت هزینه شرکت بزنم یا پیمانکاری؟
  ۲- آیا بعد از وارد کردن هزینه تمدید مجوز فعالیت اقتصادی در صورت معاملات فصلی باید موقع رد کردن اظهار نامه این هزینه را در اظهار نامه در قسمت هزینه شرکت بزنم یا پیمانکاری؟
  ۳- آیا بعد از وارد کردن هزینه دفتر کل و روز نامه در صورت معاملات فصلی باید موقع رد کردن اظهار نامه این هزینه را در اظهار نامه در قسمت هزینه شرکت بزنم یا پیمانکاری؟
  ۴-قبلا این سوال را در بالا مطرح کردم – اگر ما از شرکتی (دیسمان ساز) در خارج از قشم خرید کردیم مثل دیوار پیش ساخته و پول به حسابشان بابت خرید دیوار پیش ساخته واریز کردیم و سوال من این است که این شرکت (دیسمان ساز)فاکتوری که به ما داده است بالای فاکتور نوشته سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و همچنین در گوشه بالای سمت راست اسم شرکت دیسمان ساز است بعد در فاکتور اسم راننده که بتن پیش ساخته راحمل کرده است می باشد و در گوشه سمت چپ مهر شرکت حمل و نقل زاگرس ترابر بویین می باشد و البته شرکت ما پول را به حساب شخصی که آورده ریخته است (حقیقی) آیا من باید کد ملی راننده ای که آورده در قسمت خرید بزنم ؟ لطفا مرا راهنمایی کنید با سپاس فراوان .

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   در مورد ۳ سوال اول اگر منظورتون از هرینه های پیمانکاری همان‌ پیمان های در دست اجرا که زیرمجموعه دارایی های دردست اجرا هستند میباشد و مربوط به‌ پروژه های مختلف پیمانکاری شرکت است باید گفت که این سرفصل ها در پایان سال مالی با توجه به درصد پیشرفت‌ کار به حساب هزینه پروژه بسته میشوند و درنهایت سود یا زیان ‌پروژه بدست میاید
   پس در زمان دریافت فاکتورهای خرید مشخص نمیباشد که کل این فاکتور هزینه پروژه میباشد یا در حساب دارایی ‌در جریان تکمیل باقی می ماند و سالهای آتی هزینه پروژه میشود
   بنابراین باتوجه به اینکه صورت‌ معاملات فصلی میباشد و نه سالانه و در انتهای فصول هنوز مشخص نیست هزینه پروژه دقیقا چقدر است اینگونه هزینه ها باید در هزینه های شرکت ثبت گردند‌
   پاسخ ۴ نیز در پاسخ سوالات قبل شما داده شده است .

 22. علیرضا گفت:

  با سلام و درود
  یک سوال در ارتباط با قبوض آب برق و …..
  با توجه به اینکه برای قبوض از طرف اداره های مربوط دیگر قبض صادر نمی گردد و فقط مبلغ قابل پرداخت از طریق پیامک ارسال می شود طریقه رسیدن به مبلغ ارزش افزوده می خواستم بدونم
  ممنون

  • نسیبه کارگران گفت:

   با سلام
   با توجه به اینکه در قبوض آب و برق و گاز مبالغی تحت عنوان بدهی پیشین و روندیگ ارقام و … وجود دارد نمیتوان به مبلغ دقیق آن دسترسی پیدا کرد
   همچنین با توجه به اینکه در رسیدگی های ارزش افزوده ممیزین برخی از قبوض را به صورت رندوم بررسی میکنند که کنترل کنند قبض به نام شرکت می باشد یا خیر و مبالغ درست زده شده است یا خیر ، بهتر است هزینه را همراه با مدارک مثبته و اصل قبوض ثبت کنید در غیر این صورت امکان رد کردن اصل هزینه توسط اداره امور مالیاتی و رد کردن مبلغ ارزش افزوده آن توسط ممیزین ارزش افزوده بسیار بسیار بالا می باشد.

 23. مهدی عباسی گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من تو یک شرکت کارمند هستم و دفترچه بیمه دارم و حقوق ماهانه دریافت میکنم

  خودم هم بیرون اضافه کاری میکنم ، به اینصورت که :
  یه سری دستگاه دارم که ساخت خودم هست و اختراع کردم
  اونا رو میفروشم و کسب در آمدی هم از این محل دارم
  مبلغ هر دستگاه ، حدود ۶ میلیون تومان هست و سالانه حدود ۱۰ تا ۱۵ دستگاه میفروشم ( سودش ۱ تا ۲ میلون )
  یه فاکتور درست کردم که کد ملی و کد پستیم روش هست با یه اسمی که خودم گذاشتم برای لوگو و سربرگ فاکتور ، و با اون میفروشم و کپی کارت ملیم رو میدم و شماره حسابم رو که مبلغ رو میریزن برام

  ۱- با این قوانینی که شما گفتین ، چون فروشم زیر ۳۰۰ میلیون تومن هست نیاز به ثبت نام در اداره مالیات ندارم ؟

  و
  ۲- سوال اصلی اینکه ، الان نگرانم میگم نکنه فردا بیان بگیرن منو بگن مالیات ندادی و بگیرنم ببرن !!!

  ۳- الان باید چیکار کنم ؟
  تشکر

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام

   ۱- شما شرکتی در اداره ثبت شرکتها به ثبت نرسانده اید و تحت عنوان اشخاص حقیقی فعالیت میکنید که قوانینش تا حدی با قوانین شرکتها متفاوت می باشد . اما در هر صورت طبق قانون شما موظف هستین که در سازمان امور مالیاتی ثبت نام کنید و کداقتصادی اشخاص حقیقی دریافت کنید. موضوع مقاله ارتباطی به ثبت نام کردن یا نکردن در این سازمان ندارد و مربوط به معاملات فصلی می باشد
   ۲. این مورد کاملا بستگی به مشتریان شما دارد. اگر مشتریان شما مردم عادی یا اشخاصی که با اداره مالیات سرو کار ندارند باشند و فاکتورهای شما را در سامانه معاملات فصلی رد نمیکنند به نظر میرسد فعلا مشکلی پیدا نخواهید کرد. اما اگر مشتریان اشخاص حقوقی باشند و یا اشخاص حقیقی دارای فعالیت اقتصادی که خرید ها و فروششان را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار میدهند ، احتمالا به زودی مشکلاتی برای شما به وجود آید.
   ۳- اگر میخواهید شرکت به ثبت برسانید و فعالیت خود را ادامه دهید باید ابتدا به اداره ثبت شرکتها مراجعه فرمایید و مراحل اداری آن را طی کنید و سپس بر اساس آدرس اقامتگاه قانونیتان در روزنامه رسمی به شعبه سازمان امور مالیاتی مربوطه مراجعه نموده و ثبت نام کنید. اگر هم میخواهید به صورت شخص حقیقی فعالیت خود را ادامه دهید میتوانید مستقیما از یکی از شعب سازمان امور مالیاتی سوال کنید.

   ضمنا ثبت نام در نظام مالیاتی لزوما به معنای پرداخت مالیات سنگین یا پرداخت مالیات نمی باشد و ممکن است شامل معافیت هایی باشید.

 24. مهدي گفت:

  سلام.در مورد شركتهاي تعاوني كه فروش كود به كشاورزها رو داريم بايد در قسمت فروش مصرف كننده نهايي بزنيم يا گزينه ديگه. بعد نوشتن نام و نام خانوادگي خريدار الزام داره بنويسيم ؟
  يا ميتونم كل فروشها رو ۵% تجميعي بزنم؟ ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 25. مهدی گفت:

  با سلام
  برای ثبت خریدهای کمتر از حد نصاب (۱٫۱۰۰٫۰۰۰ تومان)در سامانه میبایست در هرفصل مجموع فاکتورهای خرید هر شخص حقیقی را با هم جمع کنیم اگر بیشتر از ۱۱۰۰ هزار تومان شد به صورت مجموع کل فاکتورهای فصل جمه میزنیم و در فصل خودش ثبت میکنیم و اگر فرضا فاکتورها به مباغ حدنصاب مرسیده باشد با سایر فاکتورهای مشابه که این اتفال برای آنها افتاده به صورت کمتر از حدنصاب ثبت و تیک کمتر از حدنصاب۵% را میزنیم و مجموع آنها را در همان فصل وارد میکنیم .
  لطفا بفرمائید به این صورت صحیح میباشد یا خیر ؟؟؟

 26. دهقانی گفت:

  سلام ببخشید رد خصوص معاملات فصلی خریدهای جزئی مثل سوخت که شامل بنزین خودرو و موتور میشه رو چجوری باید .وارد کرد؟

  • نسیبه کارگران گفت:

   با سلام وعذر خواهی بابت تاخیر در پاسخ
   در سامانه گزارش معاملات فصلي اين اقلام يكجا در قسمت معاملات كمتر از ٥ درصد مبلغ حد نصاب ثبت ميگردد
   مجموع اين رقم نبايد بيش از ٥ درصد كل معاملات باشد.
   ممنون

 27. سونيا مظفري گفت:

  سلام و خسته نباشيد
  براي رد كردن صورت معاملات فصلي پاييز و زمستان خريدي نداشتم الان لازم هست قسمت خريد اين دو دوره رد بشه يانه ؟چون وقتي ميخوام صفر رد كنم اطلاعات ديگه رو براي پر كردنش ميپرسه ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  تشكر

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   در معاملات فصلی اگر هج خریدی ندارید لزومی به صفر رد کردن نیست کلا چیزی رد نکنید. ولی می توانید در قسمت تجمعی صفر رد کنید موردی پیش نمیاد.
   ممنون

 28. apdi.ir گفت:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 29. والکی گفت:

  سلام خوبید باتوجه به اظهارات بالا در مورد اخذ کد اقتصادی از طریق سامانه مالیاتی بیشتر توضیح دهید چگونه می توان بدون کد اقتصادی از سامانه مالیاتی اطلاعات فرد را پیدا کرد

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   در صورتیکه مودی شخص حقیقی باشد و اقدام به پیش ثبت نام گواهی ارزش افزوده نموده باشد می توان به احراز هویت وی اقدام نمود
   ممنون

 30. مهبودی گفت:

  سلام
  در گزارشات معاملات فصلی فروش مغازه دارانی که کد ملی ارائه نمیدهند و تعداد آنها هم زیاد است (تجمیع هم نمیشوند)جزء ماده ۸۱ میشوند یا مصرف کننده نهایی؟
  سپاس

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   مغازه دار مصرف کننده نهایی محسوب نمیشود. طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده معامله با کسانی که از ارائه اطلاعات خودداری میکنند ممنوع میباشد.
   فروشنده باید اطلاعات خریدار را بگیرد.
   کسی که کد ملی نمیده ارزش افزوده هم نمیده پس نباید تو اطلاعات قانونی بیارید.
   ممنون

 31. حسینی گفت:

  سلام
  قراردادهایی که با اشخاص حقیقی برای دریافت خدمات بسته میشود ، چگونه باید در گزارشات فصلی ذکر شوند ؟ قبلاً آیتم قرارداد داشت ، الان از آیتم خرید میتوان استفاده کرد ؟ سوال دوم بنده هم این است که مبلغ این قرارداد ۳۰ م تومان میباشد و شخص هم بازنشسته است و درآمد دیگری ندارد، آیا باید به عنوان فردی که مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی نمیباشد ، برخورد کرد؟
  با احترام و تشکر

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   مشخصات هویتی از جمله کد ملی شخص حقیقی و اقامتگاه ایشان با قید مبلغ و موضوع قرارداد در سامانه معاملات فصلی در آیتم خرید گزارش میشود.
   پاسخ س دوم کسورات قانونی از جمله مالیات و بیمه ارتباطی به گزارش معاملات فصلی نداردوشما باید مبلغ ناخالص کارکرد را در سامانه معاملات فصلی گزارش نمایید.
   ممنون

 32. هاشم امیدوار گفت:

  کارگاه ما مشمول ماده ۸۱می باشد و معاف از ارسال ارزش افزوده .
  آیا الزامی برای ارسال معاملات فصلی هست ؟

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   چنانچه کارگاه شما دارای شخصیت حقوقی می باشد مکلف به ارسال گزارش معاملات فصلی می باشد. کلیه اشخاص حقیقی که معاف از ارزش افزوده میباشند از ارسال صورت معاملات فصلی نیز معاف میباشند.
   ممنون

 33. فرشاد گفت:

  با سلام.میخواستم بدونم کدوم یکی از این هزینه هایی که میگم نیاز هستش که تو قسمت خرید معاملات فصلی رد کنیم.
  ۱-حقوق و دستمزد
  ۲-هزینه آب و برق و گاز و تلفن
  ۳-هزینه بیمه ماشین
  ۴-هزینه بیمه کارکنان
  ۵-هزینه پرداخت مالیات ارزش افزوده
  با تشکر از لطفتون

  • نسیبه کارگران گفت:

   سلام
   هر فاکتور یا قبضی که دارای کد اقتصادی یا شناسه ملی است و ارزش افزوده دارد در معاملات فصلی خرید گزارش میشود بنابراین گزینه های ۱و۵ شامل آن نمی شوند.
   ممنون

 34. قربانی گفت:

  با سلام و خسته نباشید . مطالبتون جامع و عالی بود . ممنون میشم که در رابطه با نحوه ثبت فروش در صورت معاملات هم مطلبی مثل مطالب فوق ارائه بدین یا اگه لینکی از سایتی که به صورت کامل این مطالبو در رابطه با فروش توضیح داده باشه و با قانون های جدید تطابق داشته باشه رو برام بذارین . چون در حال حاضر خیلی بهش احتیاج دارم . پیشاپیش از همکاریتون متشکرم .

 35. سلام و تشکر از توضیحات شما
  برای ثبت فروش هایی که کمتر از حد نصاب معاملات می باشد آیا حتما باید فاکتور هم موجود باشد یا می تونیم همینطوری یک عددی رو به عنوان مجموع فاکتورهای فروش درج کنیم؟ منظورم اینه که در زمان رسیدگی آیا فاکتورها خواسته می شه؟ و آیا می تونیم توی ارزش افزوده هم ارزش افزوده هاش رو محاسبه کنیم ؟ من می خوام پانزده میلیون تومان فروش برای خودم ثبت کنم که نه درصدش هم به صورت ارزش افزوده درج بشه آیا مجاز به انجام همچین کاری هستم و آیا دردسری بعدها برام درست نمی شه؟

 36. سعید پارسائی گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت خانم مهدی
  آیا فاکتورهای فروش زیر حد نصاب را میتوان بصورت تجمیعی ارسال نمود و مشخصات الزامی میباشد

 37. فرزانه گفت:

  با سلام
  اگر در قسمت نوع خریدار برای فروش و خرید اشخاص حقیقی به جای مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی نیستند کد مشمول ثبت نام درج شود
  مشکلی پیش می آید؟

 38. غلامعباس گفت:

  هزینه های آب و برق و تلفن دانشگاه باید در کدام قسمت های مالیات های فصلی ثبت گردد. و چه قسمتی از قبوض برای ثبت مهم است.

 39. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 40. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به
  کارتون ادامه بدین

 41. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 42. irurology.com گفت:

  خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت کاربردی

 43. اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 44. سیدصالح حسینی گفت:

  نسیبه کارگران گفت:
  مهر ۱, ۱۳۹۷ در ۳:۵۲ ب.ظ
  با سلام وعذر خواهی بابت تاخیر در پاسخ
  در سامانه گزارش معاملات فصلي اين اقلام يكجا در قسمت معاملات كمتر از ٥ درصد مبلغ حد نصاب ثبت ميگردد
  مجموع اين رقم نبايد بيش از ٥ درصد كل معاملات باشد.
  عرض ادب و ارادت
  ازین پاسختون برام سوال پیش اومد که از قسمت “معاملات کمتر از ۵ درصد مبلغ حد نصاب” میتوان مثلا تعداد ۲۰۰ فاکتور که جمع آنها شده ۵۰ میلیون تومن، استفاده کرد؟ و میشه بیشتر توضیح بدید منظورتون از “کل معاملات” در پاسخی که دادین “مجموع اين رقم نبايد بيش از ٥ درصد كل معاملات باشد” !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *